WordPress

Google XML Site Haritaları Ayarları | Detaylı Kurulumu

Site Haritaları Ayarları | Detaylı Kurulumu
Bu yazıya puan ver

Google XML Site Haritaları (sitemap) Nedir?

Google xml site haritaları nedir, Google xml site haritaları kurulumu ve Google xml site haritaları ayarları nasıl yapılır ile Google xml site haritaları neden önemli olduğu hakkında bahsedeceğim.

Google xml-sitemap eklentisini kurup, ayarlamaları yaptıktan sonra Google kayıt olup sitenizi google eklemeyi unutmayın.

Google xml-sitemap sitenizde bulunan içeriklerinizin, sayfalarınızın, kategorilerinizin ve ortam dosyalarınız ile diğer ekleyerek oluşacak her adresin yer aldığı dosyadır. Web siteleri için SEO açısından olmazsa olmaz olan bir dosyadır.

Google xml-sitemap eklentisi sayesinde artık site haritalarınızı tek tek google bildirmenize gerek yoktur. Çünkü bu eklenti sayesinde Google botlarına sitenizi çok rahat bulabilecektir.

Google XML Site Haritaları Kurulumu?

# Google xml sitemap eklentisini iki şekilde yükleyebilirsiniz. Birincisi WordPress admin paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle bölümüne gelerek eklentiyi arayın. Eklenti ekrana gelince hemen yüklebutonuna basarak yükleyin ve ardından hemen etkinleştirin.

# İkincisi de Google xml sitemap eklentisini, cPanel ya da Filezilla programlarını kullanarak sitenizin ana dizininde bulunan public_html >> wp_content >> plugins klasörünün içerisine atarak yükleyebilirsiniz.


Google XML Site Haritaları Ayarları?

Google sitemap eklentisini etkinleştirdikten sonra WordPress admin paneli >> Ayarlar >> XML-Sitemap gelerek gerekli ayarlamaları yapalım.

1 – Temel Ayarlar: Google xml sitemap eklentisini etkinleştirdikten sonra otomatik olarak aktif ve kurulu olarak çalışmaktadır. Bu kısımda birşey yapmanıza gerek yoktur.

 


2 – Additional Pages (Ek Sayfalar): Bu kısımda sitenizde blog olmayan yani farklı oluşturduğunuz sayfalarınız varsa buradaki yeni sayfa ekle butonuyla ekleyebilirsiniz.

 


3 – Yazı Önceliği: Burada 3 seçenek bulunmaktadır. Sitenizin durumuna göre istediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

Otomatik Öncelik Hesaplamasını Kullanma: Burada yazdığımız yazıların öncelikli olarak Google tarafından indexlenmesi için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Yorum Sayımı: Bu seçeneği seçerseniz yorum alan yazılarınızın Google tarafından index almasını sağlarsınız.

Yorum Ortalaması: Bu seçeneği seçerseniz yazılarınızdaki yorum ortalamasına göre Google indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

 


4 – Site Haritası İçeriği: Bu kısımda Google tarafından sitenizde indexlenip, indexlenmemesini istemediğiniz yerleri buradan seçebilirsiniz.

 


5 – Excluded Items (Hariç Tutulan Öğeler): Bu kısımda da yukarıdaki gibi Google tarafından sitenizde indexlenip, indexlenmemesini istemediğiniz yerleri buradan seçebilirsiniz.

 


6 – Change Frequencies (Frekansları Değiştir): Bu kısımda bulunan yerlerin, Google botları tarafından ne kadar zamanda bir indexlemesini istiyorsanız seçebilirsiniz. Bu kısım çok önemlidir. Aşağıda bulunan resimdeki gibi ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

 


8 – Öncelikler: Sürekli güncellenen içerikleriniz için bu kısımda Google xml sitemap önceliklerinizi seçebilirsiniz. buradaki zamanlama en yakın 1,0 >> 0,0 en uzak zamana göre ayarlayabilirsiniz.

 

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın