Teknoloji

Neden 5G, VR’nin benimsenmesiyle ilgilidir?

Neden , ’nin benimsenmesiyle ilgilidir?
Bu yazıya puan ver


2000
‘li yılların sonlarına doğru 4G verildiğinde, internet kullanımında bir patlamaya yol açtı.
Mobil ağı kullanmak, büyük ölçüde sürtünmesiz olan ve çoğu durumda masaüstünden daha üstün olan, işlevsel, yavaş, arka plandaki hız deneyimi olmaktan çıktı.

Akıllı telefon internet kullanımı 2016 yılında masaüstünü geçti ve gözlemciler bu trendin devam edeceğine oybirliğiyle karar verdi. Öyleyse, 5G ağlarının yaklaşan üretimi, içeriğin tüketiminde ve ileride farklı cihazların büyümesinde ne gibi bir etkiye sahip olacak?
5G’den büyük ölçüde faydalanılacak bir alan sanal gerçeklik (VR) olurken, VR’nin önemli engellerini çözmek için özel olarak tasarlanmış olan mobil ağlardaki gelişmelerle birlikte bu sorun ortadan kalkacak gibi.

Dolayısıyla 5G’nin kullanıma sunulması, geliştiricilere VR projelerinin kapsamını büyük ölçüde artıracak ve uzaktan kullanılabilecek gerçekten etkileyici, etkili ürünler üretecek araçlar sunacak. Hype ürünler için yatırım kesinlikle var ve 5G ile teknolojinin potansiyelini gerçekleştirecek altyapı da orada olacak.

sessizce köşesinde bekliyor

VR ile ilgili konuşmalarda sıklıkla gözden kaçırılan bir şey daha sessiz, artırılmış gerçekliktir (AR). Öncelikle Pokémon Go gibi mobil oyunlar, Snapchat ve Instagram gibi uygulamalar tarafından popülerleştirilen AR, VR’den daha gerçekçi uygulamalara sahip. Akıllı bir telefonda çalışması için daha fazla bir şey gerektirmez ve kullanıcıyı kendi ortamlarından ayrı tutmaz; her ikisi de AR’nin yapmak zorunda olmadığı  ve VR için benimsenme önündeki en büyük engeldir.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın