Sosyal Medya

Reklamverenlerin Telefon Numaranızı Facebook’ta Kullanmamalarını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Reklamverenlerin Telefon Numaranızı ’ta Kullanmamalarını Nasıl Sağlayabilirsiniz?
5 (100%) 1 oy


Çarşamba günü yayınlanan bir Gizmodo raporunda, uzun bir yazı dizisi Facebook gizliliği ihlalini en son ayrıntılarına kadar açıkladı. Raporda, Facebook’un, iki faktörlü kimlik doğrulaması () etkinleştirilmiş kullanıcıların, telefon numaralarını yanlışlıkla hedefleme amacıyla Facebook kullanıcıları olan reklamverenlere verdikleri bildirildi. Facebook’ta kaybolmadığını düşündüğüm ironi, 2FA’nın sizi çevrimiçi ortamda güvende tutması ve sizi ifşa etmemesi.

Artık kedi çantadan çıktığı için :), Facebook’un kullanıcı gizliliğiyle ilgili olarak akıl almaz derecede kötü karar verdiğinden yapabileceğimiz çok az şey var. Ancak, yapabileceklerimiz, reklamverenlerin telefon numaralarımızdan bizi hedeflemelerini engellemektir.

Bunu nasıl engelleyeceğiz?

Mobil için;

Facebook uygulamasında, Ana ekranın üç çizgili menüsünde Ayarlar ve Gizlilik simgesini bulun. İOS kullanıcıları için ekranın sağ alt tarafında. Buradan Ayarlar‘ı ve ardından Kişisel Bilgiler‘i seçin. Bir sonraki ekranda e-posta adresinizi, isminizi, telefon numaranızı ve diğer kişisel bilgilerinizi göreceksiniz. Telefon numarasını tıklayın ve Kaldır‘ı seçin. Bir sonraki sayfada şifrenizi girin ve ardından Telefonu Kaldır‘ı tıklayın.

*Bu işlemin ardından kısa bir süre sonra bir onay e-postası alacaksınız.

Bilgisayar(laptop ve masaüstü) için;

Facebook’ta oturum açtıktan sonra, ana sayfanın açılır menüsünden Ayarlar bağlantısını tıklayın. Ardından, Bilgilerinize Erişin başlığı altında, Facebook Bilgilerinizi Seç‘i ve ardından Görünüm‘ü tıklayın. Bir sonraki ekrandan, Kişisel Bilgiler‘e ve ardından İletişim Bilgilerinize gidin. Burada telefon numaranızı göreceksiniz. Onayla‘yı tıkladığınızda Kaldır‘ı ve ardından Telefonu Kaldır‘ı tıklatın.

*Bu işlemin ardından da kısa bir süre sonra bir onay e-postası alacaksınız.

İki faktörlü Kimlik Doğrulama

İki faktörlü kimlik doğruluma kullanıcısıysanız, telefon numaranızı 2FA‘dan da kaldırmak isteyebilirsiniz.
Bu yöntem hesabınızı sıkı bir şekilde güvende tutmanızı sağlar. Kimlik doğrulama kodunuzu SMS ile göndermeyen uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bunun için veya Google Authenticator uygulamasında oluşturduğunuz kodu Facebook doğrulama ekranında kullanabilirsiniz.

2FA‘yı kaldırmak için önce devre dışı bırakmanız gerekir. Cep telefonunda Ayarlar> Güvenlik ve Giriş> İki Faktörlü Kimlik Doğrulama‘ya gidin. “Kapatma” seçeneğine tıklayın. Yeniden etkinleştirdiğinizde, telefon numaranız yerine bir kimlik doğrulama uygulaması kullanın.

UYARI: Web sitemde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi) paylaşılamaz, bunu yapanlar hakkında tespiti halinde gerekli işlemler başlatılacaktır. *Kaynak göstermeden paylaşım yapmamanızı öneririm.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın