Gündem

TR-ABD Yaptırımları karşılıklı olarak kaldırıldı

Aksam saatlerinde Türkiye ile ABD karşılıklı olarak yaptırımları kaldırdı.

TR- Yaptırımları karşılıklı olarak
5 (100%) 1 oy

Amerika Birleşik Devletleri, ’ye uyguladığı yaptırımları kaldırdığını duyurdu. Ülkemizde ABD’ne uyguladığı yaptırımı kaldırdığını açıkladı. İki ülke arasındaki gerginliğin sona erdiğini söyleyebiliriz. Yaptırımların kalkmasının en büyük nedeni geçtiğimiz gün Erdoğan-Trump görüşmesi oldu. Bu görüşmenin ardından olumlu sonuçlar atılmış olacak ki yaptırımlar hemen kaldırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı’nın 1 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül hakkında aldığı kararına, diplomatik teamüllerin esasını oluşturan mütekabiliyet ilkesinin gereği olarak aynıyla mukabele etmiştik. ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen ile ilgili olarak uygulanması kararı almıştık.

ABD Hazine Bakanlığı’nın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül’e yönelik yaptırım kararını kaldırmasına paralel olarak, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen’e uygulanan;

– Türkiye’ye giriş yasağı,

– Ülkemizdeki malvarlıklarının bloke edilmesi ve

– Ülkemizdeki gerçek ve tüzel kişilerin adıgeçenlerle her türlü mali işlem gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunması yasağı kaldırılmıştır.

SOYLU VE GÜL’E YAPTIRIM KARARI ALINMIŞTI

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla Amerikalı din adamı Pastör Andrew Brunson’ın tutukluğunda kilit rol oynadıklarını gerekçe göstererek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu yaptırım listesine koymuştu. Türkiye bu karara karşılık olarak ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen’e yaptırım kararı almıştı.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın