Gündem

Tek tip askerlik geliyor: 3 ay zorunlu, 6 ay bedelli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın dün yaptığı açıklamaya göre herkes için geçerli olacak tek tip askerlik geliyor!

geliyor: 3 ay zorunlu, 6 ay bedelli
5 (100%) 2 oy

MSB , askerlik sisteminin değişeceğini dün yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Gelecek yıldan itibaren devreye sokulması beklenen tek tip askerlikte 3 ay zorunlu + 6 ay bedel ödenebilecek şekilde yapılacak.

Hulusi Akar; “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” dedi.

6 aylık bedel ?

İlk 3 ay temel askerlik süresi ve zorunlu olacak ve isteyen 6 ay daha askerlik vazifesini yerini getirebilecek. Geri kalan 6 ay için bir bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı belli değil her yıl yeniden belirlenecek. Doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek gruplarına da hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı verilecek.  Ayrıca nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın