BilgiGündem

Bedelliye Gideceklere Önemli İpuçları

Bedelliye Gideceklere Önemli İpuçları
5 (100%) 1 oy

Merhaba teknocum.com’un değerli üyeleri ve bedelli vazifelerini bekleyen bugünden itibaren askeriyeye ait olan koca yürekli insanlar. 6 Ekim 2018(Bedelli 2 Celbi)’de ben de sizler gibi bu yasadan faydalanarak durumunu aradan çıkartmış oldum. Nihayetinde yol izniniz falan derken 17-18 günlük deyim yerindeyse acemi yapıp geleceksiniz ve bu sırada acemiliğinde acemiliğini çekeceksiniz ilk birkaç gün. Bazı soruları olan arkadaşlar vardı özelden ben de tüm foruma faydalı olacağını düşündüğüm için konu açarak a’dan z’ye her şeyi anlatmak istedim.

Sıkça Sorulan Sorular‘a Geçelim;
S-1) Sevk Tarihi Başlangıcı ve Katılış Tarihi nedir?
C-1) Sevk tarihi askerliğinizin başladığı gündür. Örneğin sevk tarihi 6 Ekim ve katılış tarihi 9 Ekim olan biri üç günlük asker sayılır ve 9 Ekim’den önce teslim olamaz.
9 Ekim günü mesai saatleri içerisinde birliğinize teslim olabilirsiniz.
S-2)Nasıl teslim oluyoruz?
C-2) Dün itibariyle herkesin yeri belli oldu zaten. Teslim olacağınız birliğe ulaştıktan sonra X-ray cihazından geçiyorsunuz. Daha sonra sizi ilerde “Askercell hattın var mı?” diye karşılayan komutanlar göreceksiniz, burada var diyip geçebilirsiniz veya yok diyip daha ileride bulunan standlardan askercell almanızı söylemesini bekleyeceksiniz. Daha ileride ki standta ise karşınıza iki masa çıkacak; biri askercell satan Turkcell firması, diğeri de zorunlu diyerek 30 TL’lik sigorta yapmanızı söyleyen sigortacılar, sigorta yapmanız zorunlu değil, ama kışla içerisinde olurda vefat durumu olursa o 30 TL’lk sigorta ailenize 30 bin TL olarak ödenecek bunu da bilip ona göre sigorta yaptırın.
S-3)Yanımızda ?
C-3)Aslında düşeceğiniz yerle alakalı ama genelde kantinde her şeyi bulabilirsiniz. Teslim olduğunuz ilk gün sizlere; kamuflaj, 2 adet boxster, 2 adet atlet, 2 adet çorap ve el havlusu verecekler. 21 günlük askerlik için bunlar yeterli gelmeyebilir. Dilerseniz teslim olmadan önce bulunduğunuz şehirde askeri malzeme satan yerlerden her birinde 3’er çift daha alabilirsiniz. Yanınızda eşofman takımı, traş malzemeleri, terlik, kış ayında gidecekseniz mont ve file getirin, file banyoya gittiğiniz zaman çok işinize yarayacak. Sivil elbise getirmenize gerek yok hiç giymeyeceksiniz isteyen de terhis olacağı günü hesaplayarak 1-2 adet getirebilir ama tamamen yük olur sırtınıza 🙂
S-4)Akıllı telefon yasak mı, getirebilir miyiz?
C-4)Akıllı telefon genel itibariyle yasak getirmeyin ama getirip yakalanmam ve x-ray cihazından geçiririm diyorsanız orası sizin bileceğiniz iş. Yanınızda tuşlu telefon diye tabir ettiğimiz basit telefonlardan getirin, zaten askerlik bitene kadar 2-3 defa şarj etmiş olacaksınız uzun batarya ömürlerine sahipler. Yaklaşık 18 gün sosyal ortamlardan uzak kalacaksınız ne yazık ki! Riski göze alıp akıllı telefon getireceğim diyenlere ise şunu söyleyebilirim; yakalanırsanız ve komutanınız sert biriyse askerliğinizi uzatabilirsiniz(en az 7 gün) buna dikkat edin.
S-5) yatak istirahatimiz var? Fazla alırsak askerliğim uzar mı?
C-5)2 gün yatak istirahatiniz var. Devlet 21 günlük askerlik için hastalık ve benzeri durumlarda kullanılmak üzere bedelli askerlere 2 günlük istirahati verilecek diye bunu not düştü. Gerçekten rahatsızsanız revire gidin ikinci gidişinizde bir daha 2 gün alırsanız askerliğiniz +2 gün uzar ve başka bir konumda bunun benim başıma geldiğini belirtmiştim ve askerliğimi iki gün fazladan yaparak bitirdim.
S-6)Terlik istirahati alabilir miyiz? En fazla kaç gün alabiliriz?
C-6)İlk birkaç gün bot ayağınıza vuracaktır bunun için revire gidebilirsiniz. Doktor 2-3 günlük terlik istirahati verebilir siz de kullanabilirsiniz. Doktor kanaat getirip 10 günlük terlik istirahati de verebilir onu da kullanabilirsiniz bu durum askerliğinizi uzatmaz. Eğitime ve spor faaliyetlerine terlikle katılmış olursunuz.
S-7)Ne kadar nakit para getirelim?
C-7)Askeriyede para geçmiyor arkadaşlar. Genelde otomatlar var; pepsi, sıcak kahve, sıcak çikolata ve çay benzeri içecekler bulunur içerisinde. Otomatlarda bozuk para ile çalışıyor. Yanınıza alabildiğiniz kadar 10, 50 veya 100 TL bozuk para alabilirsiniz orada bu paralarla zenginsiniz 🙂 Bozuk para almayabilirsiniz, otomatlardan sorumlu görevli bozuk paraları almaya geldiğinde kağıt para verip bozdurabilirsiniz tabii uzunca bir sırayı beklerseniz.
S-8)Kantinde para geçmiyor mu?
C-8)Kantinde sadece kredi kartı/bankamatik kartı geçiyor. Bankamatik kullanan biriyseniz sivilde içine yüklemenizi yapar kullanırsınız, kredi kartı kullanan biriyseniz limitinizin olmasına dikkat edin 🙂

Benim vereceğim ve aklıma gelen ipuçları bu kadar. Biraz tebessim ettirerek içinizden geçen sorulara cevap verebildiysem ne mutlu. Yine de aklınıza takılan sorular varsa sormaktan çekinmeyin lütfen, iyi forumlar 🙂

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın