Dizi/Film inceleme

Börü – Ayı Murat Veda Sahnesi(Gülpembe)

Börü – Ayı Murat Veda Sahnesi(Gülpembe)
Bu yazıya puan ver

Uzun süredir televizyon ekranlarında böylesine bir yapım görmemişsinizdir herhalde.
Dizi kadrosu, konusu, kurgusu ve müzikleri gerçekten harika.

Dizinin konusuna değinmiyorum bile çünkü zaten gerçek hayattan ele alınıyor.

Börü, eski Orta Asya Türk Mitolojisi’nde ‘sürüden ayrı gezen ama sürekli sürüyü koruyan yalnız kurt‘ anlamına gelir. Bu şahane dizi Türk dizilerine yeni bir soluk, yeni bir akım getirdi diyebiliriz. Her bölümü 2-3 saat olan dizilerden sıkıldığınızı duyuyor gibiyim ve tabi beraberindeki reklamlardan da. Alper Çağlar(Börü ve Dağ yapımcısı) abimiz diziyi o kadar akıcı ve sürükleyici yapmış ki hayran olmamak elde değil. Her bölümü 1 saat olan dizimizin toplam 6 bölümü yayınlanacak ve 6. bölüm film olarak sinemada gösterime girecek.

Dizide Ayı Murat karakterini canlandıran Armağan Oğuz, Börü’ye 3. bölümde duygusal bir şekilde veda etti. İzleyenleri kadın-erkek gözetmeksizin göz yaşlarına boğdu. Belki de Türk dizi tarihinin “unutulmaz sahneler”inden birisi olmuştur. Sahneyi duygusal kılan en önemli unsur, aslında kurgu olarak gösterilen olayın gerçek hayatta yaşanmış olmasıdır.

Ayı Murat’ın duygusal vedası;

Belki dizide isimler değiştirilmiş olabilir ama gerçek hayatta değişen bir şey yok.
Gerçek hayatta Ayı Murat karakteriyle aynı durumu yaşayan şehidimiz; Aydoğan Aydın.
Şırnak’ın Şenoba ilçesinde yaşanan elim kazada şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın, 1997 yılında Kuzey Irak’taki bir çatışmada “bulunduğum yeri vurun” şeklinde anons geçtiği ortaya çıktı.

Ve tabii ki rahmetli Barış Manço’nun unutulmaz eseri Gülpembe;

Şehitlerimizin ruhu şad olsun Vatan sağolsun.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın