BilgiGündem

Stephen Hawking hayatını kaybetti

hayatını kaybetti
Bu yazıya puan ver

Bugün, dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking verdiği yaşam mücadelesine yenik düştü. Dünya tarafından Einstein’den sonra dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen Hawking, bugün hayatını kaybetti.
ÇOK BÜYÜK BİLİMADAMI VE EŞSİZ BİR TEORİSYENDİ.
STEPHEN HAWKING kimdir?
Stephen William Hawking, 1942 tarihinde Oxford- İngiltere’de dünyaya geldi.

Stephen Hawking sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’nın yaklaşık 20 mil kuzeyinde bulunan St. Albans’a taşındı. On bir yaşındayken St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne gitti.
Hawking, babasının tıp okuması konusunda ısrar etmesine rağmen, Matematik eğitimi almak istedi. Matematik Bölümü, okuduğu kolejde mevcut değildi, bu yüzden onun yerine Fizik Bölümüne geçti. Üç sene sonra Doğal Bilimler alanında birinci sınıf onur derecesi aldı.

Hawking, evreni yöneten temel yasalar üzerine yoğunlaştı. Roger Penrose ile Einstein’ın Görelilik Teorisinin genelde mekân ve zamanı ima ettiğini, Big Bang’te bir başlangıç olsa da kara deliklerin evrene son vereceğini savundu.
Profesör Stephen Hawking’in on iki onursal derecesi vardır. 1982 yılında CBE ödülüne layık görüldü.
Birçok ödül, madalya ve nişan sahibidir. Royal Society’nin ve ABD Ulusal Bilimler Akademisinin bir üyesidir.
Stephen Hawking’e 21. doğum gününden kısa bir süre sonra ALS teşhis kondu. Tekerlekli sandalyeye ve iletişim için bilgisayarlı bir ses sistemine bağımlı olmasına rağmen, Stephen Hawking evlendi (üç çocuğu ve üç torunu var) ve teorik fizik üzerine araştırmalarına devam ediyor.
MEŞHUR ESERLERİ
Zamanın Kısa Tarihi
Ceviz Kabuğundaki Evren
Büyük Tasarım
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Herşeyin Teorisi
Uzay ve Zamanın Doğası
Benim Kısa Tarihim
ALDIĞI ÖDÜLLER
Albert Einstein Medal (1979)
CBE (1982)
Wolf Prize in Physics (1988)
Prince of Asturias Award (1989)
Copley Medal (2006)

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın