Bilgi

Kız Kulesi’nin Hikayesi- Kız Kulesi Efsanesi

Kulesi’nin Hikayesi- Kulesi Efsanesi
Bu yazıya puan ver

, bundan tam 15 yıl önce Kurtlar Vadisi’nde Elif ve Polat’ın mabedi, buluşma yerleriydi. Tabi o zamanlar daha birçoğumuz belki de görmemişti Kız Kulesini.
Sayısız dizide ve filmde sürekli geçiş efekti olarak kullanıldı bu muhteşem yer.

Tabi Kız Kulesi demişken bir dönem birçok kişinin sigaraya başlamasına sebep olan bu videoyu paylaşmazsak olmaz herhalde 🙂

İyi güzel ama ‘Kız Kulesi neden denizin ortasında inşa edildi?, adı neden Kız Kulesi? dediğinizi duyar gibiyim.

Hikayeye geçmeden önce Vikipedia kaynaklı şu bilgiyi konuya eklemek istiyorum;
Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Vikipedi

Rivayet o dur ki günün birinde bir olur. O zamanlar medyumculuk, sihir ve kâhinlik moda gibi bir şey. Gel zaman git zaman büyür. Kâhinlerden biri padişahın yanına gelir ve şöyle söyler;
“Padişahım senin kızını sokacak haberin olsun”, der. Padişahta bu kâhinin lafı üzerine harekete geçer. Gider denizin tam ortasına bir ada yapar ve kızını oraya yerleştirir.

kendine göre şöyle düşünür; “burası denizin ortası akrebin ne işi olur burada.”
Yıllar yıllar üstüne geçer, padişahın kızı büyür nerdeyse evlenecek çağa gelir. Kâhinin söylediği tutmadı diye sevinmeye başlar padişah.

Günün birinde adaya erzak taşıyan bir gemi yanaşır. Padişah kızı için bir takım gıda getirmiştir. Meyve, sebze ve bakliyat ürünleri. Kızı da meyvelerden tatmak için meyve sandığına uzanır. Tam o sırada sandığın içinde meyvelerin arasına saklanmış bir akrep* padişahın kızını sokuyor ve kızı öldürüyor. Kâhinin gördüklerinin gerçekleşmemesi için sırf bir ada yapan ve o adaya kızını götüren padişah, hayatının en üzücü dakikalarını yaşamıştır.
Bunun üzerine padişah kızını unutmamak için tam öldüğü yere bir kule yapıyor ve adını
Kız Kulesi” koyuyor ve Kız Kulesi efsanesi böyle doğmuş oluyor.

*Bazı yerlerde meyvenin muz olduğu, kızı sokanında olduğu söyleniyor.

Tabi bu anlattığım şehir efsanelerinden bir tanesi. Kız kulesiyle ilgili birçok hikaye duymuş veya okumuşsunuzdur. Gerçek bu mu bilmiyoruz sanırım hiçbir zamanda öğrenemeyeceğiz.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın