BilgiGündemSosyal Medya

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Kapıda!

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Kapıda!

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Kapıda!
5 (100%) 1 oy

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun internet yayınlarında denetime gireceğine dair yayılan haberler, birkaç gün önce yayınlanan yönetmelik taslağıyla resmiyet yoluna girdi. Artık yayınlarınız edilecek.

Başta ve olmak üzere internet yayınlarını denetleyecek olan RTÜK, ayrıca denetlemenin yanı sıra dijital yayıncılardan yüksek tutarlarda lisans ücreti talep edecek.

Yıl içinde defalarca kez gündeme gelen RTÜK’ün internet yayınlarına denetimi yolda haberleri, birkaç önce yayınlanan yönetmelik taslağıyla, denetimin yolu aşılıp, kapıya dayandığını gösteriyor.

RTÜK’ün kendi internet sitesinde yayınladığı “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik Taslağı”nın içeriğinde yapılacak bazı ufak değişikliklerin ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Peki, RTÜK’ün internet denetimlerde etkin rol almasıyla birlikte hayatımızda neler değişecek?

Dijital Yayıncıları Bekleyen Dev Lisan Ücretleri

RTÜK’ün internet denetiminin odağında ticari faaliyet gösteren yayıncılar olacak. Taslağın yürürlüğe girmesi halinde isteğe bağlı yayın hizmeti tanımı gereğince yayın yapan Netflix, YouTube, BluTV ve Spotifygibi yayıncılar RTÜK’ün geleneksel denetimine tabii tutulacak.

Taslakta belirtildiği üzere bireysel yayınlar RTÜK’ün kapsamı dışında tutulacak.

RTÜK ile birlikte dijital yayıncılar için lisanssız yayın dönemi de sona erecek. İnternetten TV veya radyo yayını yapmak isteyen yayıncıların RTÜK’den isteğe bağlı yayın hizmeti için 100 bin TL’lik lisans alması gerekecek. TV yayını için 100 bin TL ve radyo yayını için ise ayrıca 10 bin TL lisans ücretinin ödenmesi gerekecek.

RTÜK’ün lisansları 10 yıl süresince geçerli olacak ve 10 yıl sonunda yayıncı tarafların her servisleri için RTÜK’den yeni bir lisans satın almaları gerekecek.

Bu lisanslara sahip olmadan yayın yapan lisanssız yayıncılar, RTÜK tarafınca uyarılacak ve gecikmeli lisans ücretini ödeyerek yayınlarına devam edebilecek.

RTÜK’ün lisans ücretini ödemeyi reddeden dijital yayıncıların ahvaliyse erişim engellemesi olacak.

RTÜK Dijital Yayıncıların Gelirden Pay Alacak!

RTÜK lisansı alacak yayıncılar sadece 100 bin TL ödemekle kalmayacaklar, bir de RTÜK’e gelirlerinden payverecekler.

RTÜK’ün lisans şart ve yükümlülükleri gereğince, dijital yayın yapan her lisanslı yayıncı, yıllık net satışlarının binde beşini bir sonraki yıl RTÜK’e ödeyecek.

Şu an için bireysel yayıncılar ve ufak çaplı yayıncılar RTÜK denetiminden etkilenmeyecek gibi duruyor; fakat yönetmelik taslağında yapılacak olası değişiklikler çarşı pazarı fena halde karıştırabilir.

Genel çapta büyük yayıncıları etkileyecek bu yenilikten sonra birçok servisin ülkemiz kullanıcıları için ekstradan yapılacak bir zammın kapıda olacağı tahminini yürütebiliriz.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın