BilgiGündem

E-Devlet’ten Bir Yenilik Daha – Miras Sorgulama

’ten Bir Daha –
Bu yazıya puan ver

Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden kullanıcılara “Alt-Üst ” hizmetini devreye sokan e-devlet, bugün de yeni bir hizmeti daha aktif hale getirdi. yapmak isteyenler o kadar çok olmuştu ki kullanıcıların sorgulama ekranına yetişemez hale gelmişti. Günün belli saatlerinde sorgulama veya sıraya alındınız yazılarıyla karşı karşıya kalmıştık. Kısacası soyunu merak eden ne kadar kullanıcı varsa bu hizmete akın etmişti.

Şimdi de “Veraset İlamı Sorgulama” yani “Miras sorgulama” yapmak isteyenler e-devlet’e akın ediyor.

E-DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kamu ve devlet hizmetlerinin kolayca yapıldığı e-Devlet sistemi üzerinden yeni bir hizmet aktif hale geldi. E-Devlet’te Adelet Bakanlığından “Veraset İlami Sorgulama” başlığı altında açılan hizmet ile miras sorgulama yapılıyor. Bu hizmet, 16 Aralık 2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere doğum tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için â€Miras Belgesi Verilmesi talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

E-Devlet miras sorgulamanızı gerçekleştirebilmeniz için öncelikle bir şifreye ihtiyacınız vardır.

Daha önceden bir şifreniz var ve bu şŸifreyi unuttuysanız Şifremi Unuttum bağŸlantısına tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilir ve yeni bir şifre oluşŸturabilirsiniz.

Şayet daha önceden bir şifre almadıysanız yeni bir şifre almak için bulunduğŸunuz şehirde PTT şubelerine gidebilirsiniz. PTT Şubelerinden yeni şifrenizi 2TL karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet şŸifreniz varsa buraya tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra arama ekranına “Veraset Ilami Sorgulama” yazdıktan sonra karşınıza çıkan “Veraset Ilami Sorgulama(Adalet Bakanlığı) linkine tıklayarak mirasçısı olduğunuz kişŸinin T.C. kimlik numarasını sorgulayabilirsiniz.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın