BilgiGündem

Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun

Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun
Bu yazıya puan ver

Makaleme geçmeden bu müthiş türküyle canını bizler için feda eden Çanakkale Şehitlerimizi yad edelim.

103 yıl önce bugün ülkemiz için, ülkemizin geleceği için; yaşlısından gencine, kadından erkeğine, kürdünden türküne eli silah tutan herkes bu kutlu zafer için savaştıklarında habersizdiler böylesine uzun yıllar konuşulacak bir destana imza atacaklarından.
Bugün o şanlı ve kutlu zaferin üstünden tam 103 yıl geçti. 103. yıl dönümü olan Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi tüm ülkemizin bir kez daha gururu oldu.

ÇANAKKALE’DE NELER OLDU?

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zaptetmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

ÇANAKKALE ZAFERİ’NDE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ROLÜ

 

Mustafa Kemal komutanlara verdiği emirde: “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum! Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir” demiştir. Türk ordusunun yeniden savaş durumuna geçtiğini gören düşman kuvveti neye uğradığının şaşkınlığını yaşarken imdada yetişen 57. Alay ve 8. Tabur düşmana saldırmıştır. Conkbayırı sırtlarında yaşanan boğaz boğaza çatışma sonunda 57. Alayın neredeyse tamamı şehit olmuş, ama düşman çıkarması da sonuçsuz kalmıştır.
“Ben size taarruzu emretmiyorum ölmeyi emrediyorum” sözü bir devletin belki de uyanış cümlesiydi. Parmağı kopan asker tetiği çekmeye çalışırken, diğer taraftan da kendisinin 10 katı ağırlığında olan top mermisini kaldıran ne muhteşem insanlardınız, tarih yazmaz belki bir daha sizin gibileri.
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’miz kutlu olsun, Allah bir daha bu yüce milletin ve bu müthiş ülkenin göz yaşını dökmesine sebep olacak düşmanlara fırsat vermesin.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın