Bilgi

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü (Çözüldü)

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü (Çözüldü)
5 (100%) 1 oy

Merhabalar arkadaşlar, bu makalemizde her bilgisayar kullanıcısının en az bir kere de olsa başına gelen bilgisayar ekranının sağa veya sola dönme durumları için yapılacak çözümleri anlatacağım.

Bilgisayarınızı kullandığınız zaman farkında olmadan parmaklarınız bazı tuşlara çarpıp ekranın yönünü ters çevirebiliyor. Panik yapmayın bu döndürmeyi tekrar eski haline getirmenin kısayolu var elbet. İçinizden bazılarının “bunu niye daha erken söylemedin biz de kafamızı eğerek görüntüyü getirmeye çalışıyoruz” dediğini duyar gibiyim 🙂

Çözüm:

CTRL + ALT tuşlarına aynı anda basın daha sonra ekranınızı hangi yöne çevirmek istiyorsanız klavyede belirtilen yön tuşunu kullanın. Örneğin; sağa çevirmek istiyorsanız o yönün tuşunu kullanın.
Yani CTRL + ALT + < (Sağ yön tuşu) veya CTRL + ALT + > (Sol yön tuşu) gibi.

Windows 10 için ekran döndürme işlemini de bilgisayarınızın(laptop veya masaüstü) Masaüstü‘ne sağ tıklayarak sırasıyla;
Görüntü Ayarları açılan pencerede sol tarafta bulunan Ekran => Yön seçeneklerini kullanarak “Yatay“ı seçip döndürme işlemini bitiriyoruz.

Windows 7 bilgisayar içinse Masaüstü‘ne sağ tıklayıp Ekran Çözünürlüğü seçeneklerinden Yön menüsüne tıklayarak “Yatay“ı seçip döndürme işlemini tamamlıyoruz.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın