AppleTeknoloji

Yeni Apple Watch’un EKG özelliği kalp sıkıntılarını bulabiliyor

Yeni ’un EKG özelliği kalp sıkıntılarını bulabiliyor
Bu yazıya puan ver

Yeni Apple Watch’un EKG özelliği, altta yatan daha fazla kalp sorununu tespit edebilir.

Apple’ın en son ürün duyurusunun ardından yeni iPhone modellerinin sızdırılmış detayları hızla ikinci sıraya taşındı. Yeni Apple Watch‘un yerleşik bir kalp izleme elektrokardiyogramı (EKG) fonksiyonu ile geleceği konusunda birçok kişi heyecanlı bekleyişe girdi.

EKG, kalbinizin ritmini ve altta yatan sorunları tespit etmek için tasarlanmış elektriksel aktivitesini kontrol etmek için kullanılabilecek basit bir testtir.

Apple , bu tür tıbbi teşhis teknolojisini bütünleştiren ilk yaygın giyilebilir cihaz olacaktır muhtemelen. (Fitbit gibi diğer cihazlar, cilde bir ışık tutarak kan akışını ölçüyor.)  Bu heyecan verici bir atılım olacak, ancak Apple’ı bekleyen ciddi bir alım gücü olabilir.

İnsanları genel olarak kardiyovasküler hastalıkları taramak için EKG kullanmanın, onları daha sağlıklı hale getirdiğini gösteren yeterli kanıt yoktur. Aslında, kalp riski  düşük kişilerde yanlış pozitif sonuçlara neden olabileceğinden (gerçekte var olmayan bir sorunu gösteren) tarama yapılması kesinlikle tavsiye edilmez.

EKG’lerin uygulanmasıyla ilişkili fiziksel riskler minimal duruma indirgenebilir. Cilde tutturulmuş sensörler, yemek yendiğinde kalbinizin ürettiği elektrik sinyallerini tespit etmek için kullanılır. Hızlı, güvenli ve ağrısızdır.

Aslında gerçekten düşünmemiz gereken şey, bu tür bir teknolojiye en uygun şekilde erişebilmeleri için uygun erişimi nasıl genişletebileceğimiz, daha önce risk altındaki daha fazla insanı tanımlayabilmemiz. Bu, sağlık hizmetlerinin daha verimli hale getirilmesine, atığın azaltılmasına ve hatta hayat kurtarılmasına yardımcı olur.

UYARI: Web sitemde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi) paylaşılamaz, bunu yapanlar hakkında tespiti halinde gerekli işlemler başlatılacaktır. *Kaynak göstermeden paylaşım yapmamanızı öneririm.
Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın