AppleTeknoloji

Apple yeni modellere engel getiriyor

Apple, artık yeni Mac bilgisayarlarda üçüncü taraf onarımlarını engelleyecek!

yeni modellere engel getiriyor
Bu yazıya puan ver

Eski Mac’lerimizde çoğumuz üçüncü taraf tamir onarımlarına güveniyoruz. Ancak tarafından hazırlanan bir rapora göre, Apple’ın yeni güvenlik yongası (T2 olarak adlandırılıyor), yeni ’larda ve ’da herhangi bir parçayı yetkili olmayan merkezlerinden değiştirilmesi Apple tarafından engellenecektir.

MacRumors tarafından elde edilen Apple Yetkili Onarım Merkezlerine dağıtılan bir belge, bileşenleri değiştirdikten sonra, “sistem yapılandırmalarının” yazılımın değiştirilen parçaların orijinal olup olmadığını kontrol ettiğini ileri sürmektedir.

T2 donanımlı bir Apple sistemi tamir edildikten sonra, adı verilen bir tanılama yazılımı ona yeşil bir sinyal verirse, yalnızca önyükleme yapar demektir. Yazılım yalnızca yetkili onarım merkezlerinde kullanılabilir ve yalnızca Apple’ın Global Servis Değişimi () bulut sunucusuna onarım için bağlandığında çalışır.

Aşağıdaki dipnot yeni onarım yönergelerini özetlemektedir:

Apple T2 yongası olan Mac’ler için, AST 2 Sistem Konfigürasyon paketi çalıştırılana kadar onarım işlemi belirli parça değiştirmeleri için tamamlanmamıştır. Bu adımı gerçekleştirememek, çalışmayan bir sistem ve eksik bir onarım ile sonuçlanacaktır.

UYARI: Web sitemizde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi) paylaşılamaz, bunu yapanlar hakkında tespiti halinde gerekli işlemler başlatılacaktır. *Kaynak göstermeden paylaşım yapmamanızı öneririm.

Muhammed AKAY
Teknoloji, sosyal medya, web tasarım ve Mac OS ilgi alanlarım. Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Şu an aktif olarak dizi/film çevirmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda blogum ve YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın